הדברת נמלת האש

הדברת נמלת האש

 

שם: נמלת האש הקטנה

באנגלית: Wasmannia auropunctata ידועה גם בשם electric ant או little fire ant .

הדברת נמלת האש

הנמלה הזו היא פולש ידוע. היא הוגדרה בין מאה המינים הפולשים המזיקים ביותר בעולם על ידי האו”ם. את שמה “נמלת האש” קיבלה בגלל עקיצתה הצורבת המכילה ארס אלקלואידי חזק. מלבד המטרד החמור שהיא מהווה היא עלולה לגרום לפגיעה חמורה באנשים הסובלים מאלרגיה לחומרי הארס של הנמלה. נמלת האש גורמת לפגיעה באיזון האקולוגי ובמיני נמלים ובעלי חיים אחרים. חיות בית וחיות בר עשויות לסבול מפגיעה ברקמות העין ואף לעיוורון בתגובה לעקיצתה. בנוסף נמלת האש מזיקה  לחקלאות על ידי פגיעה בהפצת הזרעים בבתי הגידול והן מסייעות להתרבות מינים מזיקים של כנימות.

חשוב לציין כי ישנם מינים רבים של “נמלי אש” והם אינם בהכרח קרובים זה לזה. אנחנו בארץ מתמודדים עם נמלת האש הקטנה למשל בעוד שבארצות הברית מתמודדים עם עוד מין בשם נמלת האש הגדולה, מין פולש המתפשט כבר עשרות שנים בדרום ארצות הברית.

מקורה של נמלת האש הקטנה הוא מדרום אמריקה. הגורם הראשוני להתפשטותה בעולם היה סחר בעצים שהכילו קנים של נמלים.  כיום היא נפוצה בחלקים גדולים של אפריקה, צפון אמריקה, קובה, אוסטרליה ועוד.

נמלת האש נצפתה לראשונה בישראל ב2005 בבקעת הירדן. החוקרים שבדקו את המקומות בהם מצאו את הנמלים דיווחו כי לא מצאו בהם שום נמלים ממין אחר והדבר מהווה עדות לדומיננטיות של הנמלה וליכולת ההתפשטות המהירה שלה.

הפריטים הראשונים שנחשפו נמצאו בתוך ישובים וקיבוצים אולם בהמשך נתגלו עוד ועוד קינים גם בשטחים פתוחים ליד הישובים ובשנת 2009 נמצאו קינים במרכז הארץ כולל נתניה, הרצליה והוד השרון. התופעה לא נעצרה שם, כאשר בשנת 2013 נתגלו קינים גם בגולן ובחיפה. בשנת 2015 נמצאו קינים גם בירושלים כך שאפשר לומר בצער כי נמלת האש מהווה כיום מטרד רציני ביותר בישראל.

בעולם כולו ישנו רק אי נידח אחד שבו דווחה הצלחה מלאה בהתמודדות עם נמלת האש הקטנה והדברתה לחלוטין. בכל שאר העולם המאבק בפולש עדיין נמשך.

כיצד מתפשטת הנמלה בישראל? מלבד ההתפשטות הטבעית מסייעים להתפשטות דברים כמו גזרי עץ להסקה, שבבי עץ לחיפוי, גזם עצים וכמו כן עציצים או אדמה וכדומה המועברים ממקום למקום.

בארץ נמצאו נמלים במשתלות מסחריות. משמעות הדבר שתפוצת הנמלה בארץ בוצעה בחלקה על ידי לקוחות תמימים שקנו עציץ וסייעו באופן עקיף לתפוצתה של הנמלה.

צורת החיים של נמלת האש: נמלת האש חיה בקבוצות. בכל קבוצה ישנה מלכה המייצרת ביצים, פועלות, חיילות וזכרים. הקן משמש לקבוצה כמקום מסתור בו אוגרים מזון ומגדלים את הצאצאים.

זיהוי של נמלת האש הקטנה: צבעה של הנמלה הוא אדום-כתום וגודלה כמילימטר-מילימטר וחצי. לרוב היא תימצא בחצר, אולם הן בהחלט עשויות לחדור לבתים בחיפוש אחר מזון או מים, דבר המתרחש בדרך כלל בקיץ. לעומת הנמלים “הפועלות” גודלה של המלכה עשוי להגיע עד חצי סנטימטר והן מעט כהות יותר. קן של נמלי האש עשוי להכיל בין מלכה אחת לעשרות מלכות ואלפים רבים של פועלות.

בבתים הנמלה עשויה להימצא ליד אמבטיות, כיורים או ארונות. בחוץ הנמלה צפויה להימצא בגינות או מדשאות, ליד עצים או אבנים וכן הלאה.

דרך בדיקה מומלצת: יש למרוח שכבה של חמאת בוטנים על גבי מקלות שטוחים ולתקוע את המקלות באדמה מחוץ לבית, רצוי במקום לח כמו המקום שבו משקים את הצמחים. כעבור שעה יש להרים את המקלות בעדינות על מנת שלא להפיל את הנמלים. במידה ויש נמלים שהצטברו על המקל התבוננו בהם בזהירות מקרוב על מנת לזהות את צבעם.

נמלת האש

עקיצה: עקיצתה של נמלת האש כואבת ויוצרת מראה של כוויה על העור למשך כמה שעות ואף ימים. במקרים חמורים עלולה להתרחש תגובה אלרגית חריפה. במקרים רבים עקיצה מתרחשת כאשר הנמלה נכלאת בין העור והבגדים ואזי היא עוקצת את האדם.

הטיפול: כדאי לשכך את הכאב בעזרת משחה וקירור המקום, בנוסף לחיטוי המקום כדי למנוע זיהום אפשרי. במקרה של חשד לאלרגיה או תגובה חריפה יש לפנות מיד לטיפול רפואי מקצועי בבית חולים.

כדי לקרר את המקום ניתן לשים קרח על מקום העקיצה.

פגיעה בבעלי חיים: נמלת האש עלולה לפגוע קשות בחיות המחמד שלנו כגון כלבים או חתולים ואף לגרום להם לעיוורון. בנוסף היא פוגעת במיני נמלים אחרים, עכבישים, זוחלים ועוד.

הקושי בהתמודדות עם נמלת האש: נמלת האש מצריכה ידע מקצועי רב לצורך הדברתה ממספר סיבות: ראשית הקן שלה מוסתר היטב וקשה לאיתור. שנית בקן יש מספר מלכות ולכן גם אחרי שהודברה מלכה אחת ייתכן שעדיין ישנה מלכה נוספת בקן שתמשיך את פעילותו. בנוסף נמלי האש יוצרות מה שמכונה בעגה המקצועי “מושבות על” – מספר רב של קינים החיים בשלום זה עם זה. כלומר שאפילו לאחר איתור הקן והדברת המלכות ייתכן שבסביבה ישנו קן נוסף שיש לאתר ולהדביר כדי לגרום להפסקת המטרד.

התמודדות: כדי להתמודד עם נמלת האש הקטנה יש לפגוע לא רק בפועלות אלא גם במלכה ולשם כך יש צורך להגיע אל מקום המסתור – הקן. לשם כך פותחו תכשירים המהווים פיתיון רעיל הנלקח על ידי הפועלות לקן ומביא להדברתו. החומר המגיע בעזרת גרגירים מפוזר באופן אחיד על פני השטח ונאסף על ידי הפועלות לקן.

אנו בא.י.א הדברות מתמחים בטיפול בנמלת האש. טיפול זה שונה מטיפול בנמלים מסוגים אחרים בשל טעמה השונה, ועצם היותה נמלה קשה להדברה. הטיפול מתחיל בבדיקה להימצאות נמלת האש בקינים על ידי שימוש במקלות ניטור. לאחר מכן נעשה שימוש בפתיונות גרגריים וטיפול בג’לים מיוחדים.

א.יא הדברות מתחייבים לטפל בנמלים עד לפתרון המיוחל

לייעוץ חינם או להזמנת עבודות הדברה ירוקה התקשרו עכשיו לטלפון:

משרד: 02-994-5229

נייד : 053-2446687

 

או צור קשר באמצעות טופס יצירת קשר

בחזרה לעמוד ראשי