הדברת פשפש מיטה

Slide background

הצטרפו עכשיו לקהל לקוחותינו ותיהנו מ

:

יחס אישי

מענה מקצועי

זמינות

שירות מהיר

זה המוטו שלנו

שירות ושירות ושירות

אחריות עד פתרון הבעיה

התקשרו עכשיו לשירות מיידי

050-8876206

או לטלפון

02-5328889

מספר היתר הדברה : 1965, 2538


iStock_000017226074XSmall-4

הדברת פשפש מיטה

זהו מאמר על פשפש המיטה.

שמות נוספים: “פשפשים”, “מעילים אדומים”, “משטחי מהגוני” .

שם באנגלית: “Bed Bug”.

שם מדעי: “Cimex lectularius“.

פשפש המיטה היסטוריה: 

פשפש המיטה מוכר לאנושות כבר שנים רבות. למעשה ישנם מדענים המשערים כי פשפש המיטה מלווה את האדם עוד מהתקופה שבה התגורר במערות. לפשפש אזכורים רבים בכתבים עתיקים, האזכור הראשון כנראה הוא מסביבות שנת 400 לפני הספירה בכתבים יוונים עתיקים, ולאחר מכן אף הוזכר הפשפש בכתביו של אריסטו הפילוסוף היווני הדגול.

גם במקורות היהדות נמצא אזכור לפשפש בדברי חז”ל. “אמר רב נחמן בר יצחק: תולה בפשפש ועד כתורמוס” (נידה נח ע”ב). זוהי אחת מן הדוגמאות המעטות בהם ניתן לזהות מין המובא בדברי חז”ל בוודאות. התיאורים המובאים באותה הסוגיה כמעט ואינם מותרים מקום לספק כי זהו פשפש המיטה המוכר לנו כיום, וככל הנראה זהו מקור השם בעברית שנשתמר עד ימינו.

הפשפשים נדדו והתפשטו ביחד עם הציוויליזציה. כך אנו מוצאים אזכור בשנת 77 לספירה בספר שנדפס ברומא וטוען כי פשפשים מסייעים ברפוי במחלות כגון הכשות של נחשים ודלקות אוזניים. אמונה שנשתמרה ככל הנראה עד המאה השמונה עשרה בה חוקר צרפתי(Jean-Étienne Guettard) המליץ על נשיכת פשפשים כדרך יעילה לטיפול בהיסטריה.

וכך בעידודם של רופאים ותיירים נדדו הפשפשים בדרכיה של האימפריה הרומית הגדולה ושוב אנו מוצאים אותם בגרמניה (המאה האחת עשרה לספירה) ובצרפת (המאה השלוש עשרה) חולפות עוד שנים והפשפש חוצה את התעלה ומגיע לבריטניה הגדולה (סוף המאה השש עשרה) שם הוא נעשה נפוץ במיוחד לקראת סוף המאה השבע עשרה. במאה השמונה עשרה רווחה הדעה כי הפשפשים הגיעו לאנגליה עם עצים שסופקו כדי לבנות מחדש את לונדון לאחר השריפה הגדולה של שנת  1666.

אז מי הוא פשפש המיטה בעצם?

פשפש המיטה שייך לסדרה של חרקים המתאפיינת בחדק מציצה שבאמצעותו הם יונקים נוזלים מצמחים או מבעלי חיים. מבנהו של החדק הוא המבדיל בין המינים השונים. כאשר למינים צמחוניים הניזונים ממוהל של צמחים מבנה חדק שונה משל מינים טורפים הניזונים מנוזלי גוף של בעלי חיים. משפחת הפשפשיים היא משפחה של כ70 מינים הניזונים מדמם של יונקים ועופות. בישראל נמצאים פשפש המיטה ופשפש העטלפון כנציגיה הגאים של משפחה זו.

מראהו של פשפש המיטה:

גודל הפשפש הבוגר הינו כארבעה או חמשה מ”מ ובין אחד וחצי לשלושה מ”מ רוחב. אולם כאשר הם שבעים וקיבתם מלאה בדם הם עשויים להיות גדולים אפילו יותר. צורתו של הפשפש שטוחה ועגולה וצבעם חום אדמדם עד חום בהיר כאשר הם מלאים בדם צבעם מאדים ומשחיר.

לפשפש אין כנפיים. ויש להם בטן מפולחת עם שערות זעירות הנותנות להם מראה שטוח.

מחזור החיים של פשפש המיטה.

פשפש המיטה עובר חמישה שלבים בימי חייו. הפשפשים הצעירים המכונים “נמפה” בוקעים מביצה ומשילים את עורם חמש פעמים עד שהם מגיעים לבגרות. מחזור חיים נע בין חודש וחצי (בטמפרטורה גבוהה) לבין ארבעה חודשים (בטמפרטורה נמוכה).

נקבת הפשפש מטילה כ300 ביצים במהלך חייה. את הביצים היא מטילה בחריצים שבקיר או בחריצים שבמסגרות המיטה ומקומות דומים, מספר ביצים בכל פעם. הביצים מכוסות בחומר דביק ולכן נדבקות לעצמים שבהם הם נוגעים. הביצים בוקעות תוך שישה עד שבעה עשר ימים בטמפרטורה גבוהה או תוך עשרים וששה או שמונה ימים בטמפרטורה נמוכה.

תזונתו של פשפש המיטה:

פשפש המיטה ניזון מדם אדם בלבד. פשפשים מעדיפים עור חשוף כגון: פנים, צוואר, גב, זרועות וכו’. בדרך כלל הם מוצצים דם מהאדם כשהוא ישן.

הפשפשים ניזונים בעיקר בלילה. הפשפש מנקב את עור האדם ומוצצים את הדם היישר אל קיבתם. אולם לעיתים הם ניזונים גם ביום, במידה והם רעבים והתאורה חלשה. משך האכילה הינו בין שלוש לעשר דקות, אולם בשעת האכילה הנשיכה איננה מכאיבה. האדם כלל איננו יודע כי כרגע פשפש המיטה חוגג על דמו.

מיד לאחר האכילה הפשפש בורח ומזדחל למקום מבודד שם הוא מעכל את ארוחתו בשלווה. הזמן שעובר בין ארוחה לארוחה הינו מספר ימים, למרות שפשפש בוגר מסוגל להתקיים כחודשיים ללא מזון.

תפוצתו של פשפש המיטה:

פשפש המיטה נפוץ ברחבי הציוויליזציה כולה. כמעט כולם מכירים את הביטוי “שורץ פשפשים” שנאמר על חדרים בעבר.

מאז 1930 ועד 1980 חלה ירידה דרסטית בכמות הפשפשים.

כניסת שואב האבק ועיצוב רהיטים שונה מוזכרים גם הם כמי שתרמו לירידה במספרם של הפשפשים.

סיבות נוספות אפשריות לעלייה במספרם של הפשפשים:

השיפור באמצעי התחבורה מסייע לתפוצת הפשפשים שנודדים ממקום למקום במהירות. כאשר המדינות המתפתחות בהם פשפש המיטה נפוץ מעבירות אותו בחזרה אל העולם המפותח.

סיבה נוספת היא העברה של ריהוט יד שניה מבית לבית, המעביר אתו גם פשפשים ממקום למקום ומסביבה לסביבה.

השפעתו של פשפש המיטה על בני האדם:

 לא הוכח כי פשפש המיטה מעביר מחלות לבני אדם. לכן כיום מקובל לומר כי פשפש המיטה איננו מעביר מחלות לבני אדם ומחקרים עדיין נערכים בעניין זה.

הנשיכה עצמה איננה מכאיבה אולם עלולה לגרום לגירויי בעור, פריחה, ותופעות אלרגיות. חלק גדול מן האנשים (מוערך בכ30% ויותר) איננו מגיב כלל לעקיצת פשפש. התופעות עלולות להופיע תוך מספר ימים או שבועות כך שקשה לקבוע מתי בוצעה העקיצה בפועל.

הפשפשים בבית:

הפשפשים אוהבים לחיות בקרבה לבני אדם ממספר סיבות.

ראשית: בני האדם משמשים מקור אוכל זמין. שנית: בני האדם שומרים על טמפרטורה נאותה (בין 15-25 מעלות) האידיאלית לפשפשים, ומאפשרת להם לשגשג לאורך כל השנה. בנוסף הבית מכיל מקומות מסתור רבים ואידיאליים לפשפשים. לעיתים קרובות קני ציפורים הסמוכים לדירות הן מקור של פשפשים לבית הסמוך.

איך יודעים שיש פשפשים בבית?

סימני דם וצואה זעירים על הסדינים או על מזרונים, עקיצות מרובות ולא מוסברות (לעיתים נוטים לתלות את העקיצות ביתושים). את הפשפשים יש לחפש בחריצי המיטה, ליד התפרים של בגדים ושל ריפוד, בחריצי מסגרת המיטה ובמקומות תחובים וחשוכים נוספים.

איך נפטרים מפשפשים?

אנחנו בא.י.א הדברות – הדברה ירוקה מומחים בהדברת פשפש המיטה לאחר ניסיון עם מספר רב של בתים באזור ירושלים ותל אביב אנחנו ממליצים על הטיפול הבא:

א.      עבודה בחום גבוה בכל חלקי החדר הנגוע. (פשפשים מתים בחום של 44-45 מעלות)

ב.      לאחר ארבע עשרה יום  טיפול  נוסף של עבודה בחום כדי לוודא שלא פספסנו דבר, וכדי למגר את הביצים שאולי לא מוגרו וכבר הספיקו לבקוע.

קשה מאוד להפטר מפשפשים ובהרבה מקרים הדברה כימית איננה פותרת את הנגע. אנחנו בא.י.א הדברות מנוסים בהתמודדות עם פשפשים בצורה הכי יעילה ובלא שימוש בחומרים שעלולים לפגוע בבני הבית. אל תתפתו להצעות כמו ריסוס המזרון וכדומה. לא די שזה לא יפתור לכם את הבעיה, זה גם עלול לחשוף אתכם לחומרים מסוכנים, ורעלים מיותרים.

הפתרון של א.י.א הדברות מוכח בשטח כפתרון יעיל והוא פתרון ירוק לחלוטין. איננו משתמשים בחומרי הדברה כימים.

:א.י.א הדברות מספקים הדברה ירוקה ובטוחה תוך מתן שירות מהיר ואמין עם אחריות לתוצאה! התקשרו עכשיו

משרד: 02-994-5229
נייד : 053-2446687

או צור קשר באמצעות טופס יצירת קשר